Stanisław Smajda – znakomity hokeista

Zasłużony dla Opola człowieka sportu.

Urodził się 1 listopada 1932 r. Karierę rozpoczynał jako piłkarz w 1946 r. aby już w zaledwie dwa lata później zainteresować się jazdą na łyżwach. To właśnie wtedy wszedł do szerokiej kadry hokeistów opolskiej Odry, którą reprezentował przez wiele lat.

Wiosną, latem i jesienią trenował z piłkarzami, zaś w okresie zimowym spędzał po kilka godzin dziennie na lodowisku. Bronił barw naszego klubu w rozgrywkach hokejowych o wejście do I ligi hokejowej. Trenerzy oraz koledzy z drużyny mówili o nim, że jest najlepszym sprinterem wśród piłkarzy. Natomiast w zespole hokejowym dysponował niesamowitym startem do piłki a później krążka.

W 1961 roku został wychowawcą młodzieży, instruktorem oraz trenerem. Na początku trenował piłkarski zespół Metalu Kluczbork, a następnie został trenerem grupy młodzieżowej opolskich hokeistów na nowo otwartym sztucznym lodowisku Toropol. Za swą postawę na boisku oraz tafli lodowej oraz pracę działacza i trenera, otrzymał wiele dyplomów Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Polskiego Związku hokeja na Lodzie.

/ Sebastian Bergiel – Historia Odry Opole

Stanisław Smajda – znakomity hokeista