mecenas Leonard Olejnik – pierwszy prezes Odry

Opole może poszczycić się znakomitymi fotografami, którzy tuż po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęli szeroką działalność w tym zakresie. Jedną z takich postaci był pochodzący z Koźla mecenas Leonard Olejnik.

Do Opola przybył 24 marca 1945 roku wraz z innymi entuzjastami fotografii oraz futbolu. Pracował przy tworzeniu administracji w Zarządzie Miejskim i Starostwie Powiatowym. W czerwcu 1945 r. został pierwszym prezesem Opolskiego Klubu Sportowego Odra Opole. Olejnik był także pomysłodawcą nazwy klubu.

Wraz ze Stanisławem Boberem współtworzył Stowarzyszenie Miłośników Fotografii w Opolu, którego został pierwszym prezesem w 1946 r. Jako doświadczony działacz w tej dziedzinie z czasów studiów w Poznaniu, wniósł niebagatelny wkład w rozwój organizacji fotograficznej.

W 1951 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Prezentowane wystawy fotograficzne były efektem dalekich wojaży do Afryki, Chin, Indii czy Meksyku. Motywem przewodnim prac Olejnika byli ludzie, krajobrazy oraz zabytki. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w Poczdamie, Warszawie, Opolu, Nysie. Za swoją aktywną działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień, był laureatem nagrody wojewódzkiej miasta Opola.

/ Sebastian Bergiel – Historia Odry Opole

mecenas Leonard Olejnik – pierwszy prezes Odry