Fryderyk August III Sas z wizytą

Fryderyk August III Sas w drodze na koronację do Krakowa zatrzymał się w Opolu. Już 1o grudnia 1733 roku do miasta przybyli przedstawiciele króla, aby przygotować jego wizytę. Na opolskim Rynku wynajęto kilka domów dla króla i królewskiej świty, jak również polskiej deputacji, która miała odprowadzić króla z Opola do Krakowa. Spodziewano się około 80 osób. Ludność miasta z zaciekawieniem i niecierpliwością wypatrywała ważnego gościa. Król przyjechał do Opola 17 grudnia około 18.00. Jego przyjazd poprzedził wjazd mistrza pocztowego wraz z forysiami, oznajmiającymi przyjazd króla. Wraz z Fryderykiem do miasta wkroczyła jego świta, która miała nadać błysk jego podróży. W Opolu na króla oczekiwali również polscy magnaci.

Nad bezpieczeństwem króla w mieście straż trzymali saksońscy muszkieterzy, przy apartamentach króla wartę trzymali dragoni. W trakcie pobytu w Opolu, król wybrał się na polowanie do hrabiego Prószkowskiego, gdzie polował na dziki, wilki i lisy.

W czasie pobytu zwracano wielką uwagę na bezpieczeństwo króla, bardzo mocno nasilono kontrole w mieście, tropiąc potencjalnych szpiegów – stronników Stanisława Leszczyńskiego, kontrkandydata do tronu. Podejrzenie padło m.in. na katolickiego księdza, który został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa.

W dniu 4 stycznia 1734 do króla dołączyła w Opolu jego żona Maria Józefa wraz z synem Ksawierem. Królewska para przed wyruszeniem do Krakowa modliła się przed cudownym obrazem Matki Bożej Opolskiej znajdującym się w kościele pw. Świętej Trójcy.

Koronacja Fryderyka Augusta III Sasa na króla Polski odbyła się w dniu 17 stycznia 1734 roku.

August III panował w Polsce do 1763 roku.

/ W.Witoń

Fryderyk August III Sas z wizytą