Trasa Turystyczna „Śladami sławnych Opolan”

„Śladami sławnych Opolan” to nowa trasa turystyczna powstała w ramach obchodów 800-lecia lokacji Opola. W różnych miejscach pojawiły się specjalne, upamiętniające tablice związane z działalnością zasłużonych mieszkańców miasta.

Na tablicy znajduje się krótki opis danej postaci w języku polskim, angielskim i niemieckim oraz kod QR, który odsyła do jej szerszego biogramu w wersji elektronicznej.

Z Opolem związanych jest wiele szczególnych postaci, znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Franz Waxman – dwukrotny zdobywca Oscara i twórca muzyki do ponad 200 filmów, dzieciństwo spędził w Opolu. Leo Beack w naszym mieście napisał swoją najbardziej znaną książkę „Istota Judaizmu”, a Jerzy Grotowski, reformator teatru, w Opolu tworzył Teatr 13 Rzędów. Ale to nie wszystkie wybitne osobistości związane z Opolem. Warto także wyróżnić urodzonego w naszym mieście światowej sławy podróżnika Emina Paszę, którego postać można odnaleźć w powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” oraz Theodoara Kaluzę – fizyka, matematyka i astronoma, który korespondował z samym Einsteinem.

Trasa może zostać w przyszłości uzupełniona o kilka dodatkowych lokalizacji.

Punkty Trasy „Śladami sławnych Opolan”

1. Leo Baecka – zbiegu ulic Piastowskiej i N.Barlickego

2. Edmund Osmańczyk -róg ulicy Osmańczyka i Rynku

3. Theodor Kaluza – ul. Strzelców Bytomskich 9

4. Emin Pasza – Skwer im. Heleny Lehr

5. Jerzy Grotowski – Rynek 4

6. Franz Waxman – ul. 1 Maja 6

Trasa Turystyczna „Śladami sławnych Opolan”