IX Festiwal Opolskich Smaków

Tematem przewodnim tegorocznego IX Festiwalu Opolskich Smaków będą smaki świata. Podobnie jak w latach ubiegłych, ta pyszna impreza potrwa aż trzy dni. W ostatni weekend sierpnia zapraszamy na wiele atrakcji.

Festiwal zacznie się w piątek 25 sierpnia na opolskim Rynku od włoskiego akcentu. O godz. 15.00 zapraszamy całe rodziny na warsztaty pt. „Poznaj zalety ziół i przygotuj własną pizzę”. O tym, jak wykonać ten chrupiący i pyszny placek opowie Adrian Feliks, który swoje umiejętności kulinarne prezentował w programie TOP CHEF. Adrian jako jedyny uczestnik II edycji tego show, został wyróżniony stażem w Atelier Amaro przez samego Wojtka Modesto Amaro.

Podczas oficjalnego otwarcia festiwalu o godz. 19.00, z okazji 800-lecia Opola, restauracja Rucola rozda 800 porcji włoskich kanapeczek – crostini oraz aglio olio e peperoncino – makaron z odrobiną dobrej oliwy z oliwek, czosnkiem, ostrą papryczką chilli i natką pietruszki. Gotowaniu towarzyszyć będą tańce oraz wyjątkowa muzyka na żywo. W piątkowy wieczór na scenie pojawi się włoski duet An Dreo e Karina – jedyny na Świecie cover Al Bano e Romina Power.

Na opolskim Rynku pojawią się również inni znakomici goście. W sobotę od godziny 14.00 na wspólne gotowanie zaprasza Charles Daigneuault. Kanadyjczyk, który od 13 lat mieszka w Polsce, uczestnik programu MasterChef. Charles nigdy nie korzysta z wagi kuchennej, gotuje z prawdziwą fantazją, tylko na wyczucie. Uwielbia warsztaty kulinarne i wspólne gotowanie. Chętnie pokazuje jak wspaniałe potrawy mogą zaoferować nam tradycyjne kuchnie świata, ale nie boi się także proponować różnych wariacji na ich temat. Sami będziecie mogli się o tym przekonać!

W numerze sierpniowym (8/2017) magazynu „Opole i kropka” ukazał się wywiad z Charlesem Daigneuault.

http://www.opole.pl/charles-daigneault-gwiazda-ix-festiwalu-opolskich-smakow-wywiad/

Drugiego dnia Festiwalu na spotkanie zaprasza także Katarzyna Jankowska, znana jako MAG. Autorka blogów www.mamaalergikagotuje.pl, www.alergikwpodrozy.pl oraz książek poświęconych zdrowemu gotowaniu. MAG wyczarowała dotychczas ponad 1200 przepisów dla alergików: bez jajek, mleka, soi, kakao, selera, orzechów i miodu. W tym ponad 700 przepisów dodatkowo bez glutenu i cukru. Propaguje zdrowy styl życia i udowadnia, że pomimo ograniczeń w diecie można jeść smacznie i zdrowo. W Opolu będzie promować swoją najnowszą książkę, drugą część „Mama Alergika Gotuje. Z Dziećmi” zawierającą dania na jesień i zimę. Autorka pojawi się na opolskim rynku również w niedzielę.

W ostatni dzień Festiwalu, w niedzielę od godziny 12.00 zapraszamy na warsztaty z Natalią Paździor, zwyciężczynią pierwszej edycji programu MasterChef Junior. Natalia oczarowała nie tylko jury telewizyjnego show, ale również widzów wyjątkowymi zdolnościami kulinarnymi i bogatą wyobraźnią w łączeniu rozmaitych smaków. Natalia lubi gotować od wczesnego dzieciństwa, jednak jak twierdzi, prawdziwa fascynacja gotowaniem zaczęła się u niej dzięki programowi MasterChef. W Opolu pokaże jak przygotować słodkości dla małych i dużych.

Na opolskim Rynku nie zabraknie wystawców ze specjałami z całego świata, degustacji, konkursów i animacji dla dzieci. Przez cały weekend imprezie towarzyszyć będzie niesamowita muzyka – włoska, kubańska oraz irlandzka. Na zakończenie Festiwalu, w niedzielę o godz. 20.00 wystąpi grupa Carrantuohill – najbardziej znany zespół wykonujący muzykę celtycką w Polsce. Zapraszamy!

IX Festiwal Opolskich Smaków