Wystawa plenerowa pt. „800 lat Opola – kamienie milowe”

800 –lecie lokacji Opola prowokuje przede wszystkim do poznania historii miasta, zastanowienia się nad jego rolą i funkcją, uchwycenia najważniejszych momentów w jego dziejach, punktów zwrotnych i impulsów do rozwoju. Taki cel ma przygotowana z okazji Dni Miasta Opola wystawa plenerowa pt. 800 lat Opola – kamienie milowe.

Ekspozycja składa się z 40 plansz, na których podjęto próbę przedstawiania wybranych, ważniejszych wydarzeń w dziejach miasta począwszy od osady na Ostrówku do czasów współczesnych. Uwagę przechodniów mają zwrócić zdjęcia opolskich fotografów: Jerzego Stemplewskiego, Sławomira Mielnika i Pawła Uchorczaka, a także archiwalia udostępnione dzięki uprzejmości m.in.: Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Archiwum Państwowego w Opolu i innych.

Mamy nadzieję, że ta wystawa choć w części przybliży najważniejsze momenty z ponad 800-letniej historii miasta, a także umocni lokalny patriotyzm i poczucie dumy z historii Opola i uświadomi znaczenie miasta w dziejach Śląska, Polski i Środkowej Europy.

Wystawę można zobaczyć na Małym Rynku w Opolu.

Zobacz wystawę online: